home4b

...a my stále spievame, tancujeme a radujeme sa! My, „Dievčatá“ z Bratislavy. V roku 2019 uplynulo už desať krásnych rokov odkedy je naša skupina spolu. Síce sme také rôzne, vekom i povahou, ale stále spolu! Spojila nás láska - k životu, k hudbe, k Rusku a Slovensku. Osem žien, pôvodom z Ruska, sa vôľou osudu stretlo v hlavnom meste, v Bratislave, aby nás spojila RUSKÁ PIESEŇ.

My, folklórna skupina „Dievčatá“, víťazky a účastníčky mnohých medzinárodných folklórnych súťaží, festivalov a podujatí v rôznych európskych krajinách. Aj rok 2019 bol bohatý a naplnený našimi vystúpeniami, veď sme sa zúčastnili 14 podujatí na Slovensku a v zahraničí – Česku, Gruzínsku a Turecku. Boli sme v slovenskej regionálnej televízii v programe hudobného večera cigánskej a ruskej piesne.

V našich šatníkoch sú vždy zbalené "festivalové" kufre, určené iba pre naše vystúpenia. Ako sa naše rodiny pozerajú na takéto „pracovné“ cesty? Úžasne! Podporujú nás a sú na nás hrdí!

Ruskí kozáci zo spolku „Všekozácky svaz českých zemí“ nás veľmi dobre poznajú a pozývajú nás vystupovať na ich každoročných plesoch. Na jednej scéne sme sa stretli s veľmi známymi ruskými folklórnymi skupinami „Buranovské babičky“ a „Babkiny vnuci“. V Gruzínsku sme bok po boku súťažili so súborom pod vedením renomovaného choreografa Veľkého divadla, majstra svetovej triedy, Sergeja Filina a súťaž sme vo svojej kategórii vyhrali.

A aké zaujímavé slávnosti zabezpečujeme pre malé deti v našom Centrume tvorivosti „Fantázia“, ako rozradostene oslavujeme a bavíme ľudí na ich významných výročiach, narodeninách, svadbách, rodinných oslavách i firemných akciách!

Už v niekoľko rokov sa zúčastňujeme tradičných osláv na Jankovom Vŕšku, ktoré sa konajú na počesť výročia SNP. Podporujeme tak kultúrnohistorické tradície Slovenska. Sme nesmierne vďačné našim mnohopočetným slovenským priateľom, ktorí sú pravidelnými účastníkmi našich koncertov a podujatí, členom slovensko-ruského klubu „Arbat“ za ich oddanosť a lásku k ruskej kultúre, k ruskej piesni a k ruským tradíciám.

Sme rady, že v rámci svojich možností prispievame už celé desaťročie ku kultúrnemu životu Slovenska. Vo februári 2019 roku sme dostali poďakovanie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, v ktorom bola ocenená naša tvorivá práca.

V roku 2019 sme vykonali toľko práce, dosiahli mnohé víťazstvá a prežili nezabudnuteľné zážitky, že sa to jednoducho sa nedá spočítať na prstoch jednej ruky. Naše folklórne kostýmy a rekvizity si vytvárame vlastnými rukami – navrhujeme, šijeme, tkáme, pletieme, lepíme, a to nielen pre seba, ale aj pre deti. Zo siedmich kostýmov vytvorených za desaťročie sme v roku 2019 vyhotovili dva. Tento rok bol veľmi nasýtený a tvorivý! Ak sa nás opýtate, odkiaľ berieme sily a elán, tak Vám odpovieme, že pramení z našej lásky k Vám, k ruskej kultúre, z krásy a srdečnosti RUSKEJ PIESNE!

Asi neviete, že polovica našej skupiny sú skvelé vodičky? Ako nám to uľahčuje náš rušný život ! Dnes nás zavolali a zajtra sa vrhneme na cestu do Banskej Bystrice na koncert „Cigánsky oheň“, o rok skôr sme sa takto zúčastnili na festivale v Belehrade a pred niekoľkými rokmi v Taliansku a Chorvátsku! Áno, existuje veľa miest, kde sme ešte neboli, ale spolu s našou neúnavnou vedúcou, Larisou Plechanovou, sme už naplánovali program podujatí a vystúpení pre rok 2020. Ich zoznam je poriadne dlhý, budete milo prekvapení.

Jednou z najdôležitejších udalostí tohto roka je náš VYROČNÝ KONCERT, svojho druhu výročná správa o našej desaťročnej činnosti. Bude to sviatok, ktorý plánujeme stráviť so svojimi priateľmi a fanúšikmi koncom mája 2020. Tešíme sa na Vás a pozývame Vás na stretnutia s milovanou RUSKOU PIESŇOU a s nami „Dievčatami“!